Zdraví

Antikoncepce: druhy a možnosti

V dnešní době nabízející mnoho možností nákupu nejspíš nikoho nepřekvapí, že i na poli antikoncepce existuje řada variant. A to nejenom pro dámy, ale rovněž i pro pány. Které že to jsou?

Vaginální kroužek

Jak název napovídá, tato forma antikoncepce má podobu kroužku, který se každý měsíc na tři týdny vloží do vagíny. Vaginální kroužek vypouští hormony, které vaječníkům zabraňují v uvolňování vajíček. Navíc posiluje děložní hrdlo, což spermiím znesnadňuje proniknout do dělohy.

Hormonální náplast

Náplast se aplikuje každý týden kdekoliv na kůži (s výjimkou prsu). Po aplikaci obdobně jako vaginální kroužek uvolní hormony, které výrazně sníží možnost náhodného otěhotnění.

Pilulka

Pilulka je pravděpodobně nejčastější formou antikoncepce pro ženy, nebo aspoň tou nejznámější. Užívá se každý den ve stejnou dobu, a kromě toho, že zabraňuje těhotenství, rovněž často poslouží ke snížení bolestí a krvácení během menstruace. Pilulka uvolňuje hormon progestin nebo kombinaci více hormonů. Nejde ovšem o vhodnou formu antikoncepce pro zapomnětlivé či velmi vytížené ženy, kterým by činilo problém pilulku pravidelně užívat.

Kondomy

Stejně jako je hormonální pilulka nejčastější formou antikoncepce pro ženy, kondomy pro změnu dominují světu pánů. Téměř všichni jsme je aspoň jednou viděli, ale pro připomenutí: kondom se umístí na penis muže, čímž spermiím zabrání, aby během ejakulace pronikly do vagíny. Kondomy kromě ochrany proti těhotenství mají navíc tu výhodu, že chrání proti pohlavně přenosným nemocem. Při užívání kondomů se však vyplatí si zapamatovat, že mají omezenou dobu trvanlivosti, a neopatrným užíváním může dojít k narušení jejich povrchu, čímž se výrazně sníží účinek kondomů nebo úplně zanikne.

Na trhu najdeme rovněž ženské kondomy, které lze vložit do vagíny. Tato varianta ovšem není příliš rozšířená, a navíc má “pouze” přibližně 95procentní účinnost.

Vasektomie

Vasektomie představuje chirurgický zákrok, při němž dojde ke sterilizaci muže formou přerušení chámovodů. Jde o velmi obtížně zvratnou metodu, kterou by si každý muž měl pečlivě rozmyslet, než se ji rozhodne podstoupit. Jako forma antikoncepce a ochrany proti otěhotnění je ovšem vasektomie nadmíru spolehlivá. Navíc se u ní málokdy vyskytnou zdravotní komplikace (na rozdíl od sterilizace žen).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *