Rady a tipy

Hlídačka, která se neomrzí

Novodobý babyboom, který v Česku zvedl porodnost na průměr 1,5 dítěte na jednu ženu, si pochvalují statistici i sociologové. Zdaleka však nestačí vykrýt potřeby přirozené populační křivky, která v průběhu posledních pětadvaceti let systematicky klesala. V minulých třech letech se po dlouhém období opět více dětí narodilo, než kolik osob zemřelo. Přírůstky tak navazují na první babyboom, který se konal v letech 2007 – 2010, kdy rodily takzvané Husákovy děti. O aktuálně zvýšené přírůstky se v druhé linii zasloužily „děti sametové revoluce“.

Počet školek nestačí

Přestože se dal zvýšený počet porodů očekávat, neodpovídá jim počet předškolních zařízení. Matky mají problém s umístěním svých dětí do jeslí a potažmo školek, počet míst je velmi omezen a podmínky pro přijetí přísné. Pakliže ženy nechtějí přijít o pracovní návyky a zůstat na rodičovské dovolené tři, čtyři roky zcela izolovány od svého zaměstnání, musí volit alternativní možnosti, jak dítěti na pár hodin zajistit péči.

Jednou z možností je svěřit potomka do rukou chůvy. Hlídání dětí v Praze je velmi využívanou službou, která reflektuje na speciální požadavky a individuální podmínky každé rodiny. Službu je možné realizovat jednorázově, ale i pravidelně, u vás doma nebo na neutrálním místě, s dítětem zdravým, ale i nemocným a v neposlední řadě si vybrat vlastní chůvu.

Dítě v nejlepších rukách

Chůva na hlídání dětí prochází pečlivým výběrovým řízením, jehož součástí je složení psychologických testů. Kandidátka na vaši novou pomocnici k dětem bude mít čistý trestní rejstřík, doklad o fyzické a psychické způsobilosti, potřebné vzdělání a zejména chuť a opravdový zájem.

Maminky si mohou zvolenou pečovatelky otestovat. Zkušební hlídání, které je grátis, je vhodné realizovat ve dvou polohách. V první řadě je vhodné chůvu zařadit do běžného denního programu společně s matkou a vzájemně se „oťukat“, dalším krokem je nechat prostor hlídačce, aby sama převzala iniciativu a mohla s mrňousem strávit určitý čas o samotě.

hlídaní dětí

Bez výčitek svědomí

Přestože externí péče pomocí chůvy není úplnou novinkou, většina matek k ní sahá až v nouzi nejvyšší. Zažitý pocit, že své dítě odloží, aby se sama mohla realizovat, působí mnohdy kontraproduktivně. V některých případech a pod tlakem okolí, které ženy neváhá nazývat krkavčími matkami, dochází až k výčitkám svědomí. Podle psychologů však nejsou na místě. Pamatujte, že spokojená máma rovná se spokojené dítě, ať už jde o matku na plný úvazek nebo ženu, která dá přednost kariéře a chůva po ruce se jí bude hodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *