Dítě

Jak pojmenovat své dítě?

Po otěhotnění a porodu se vždy najde spousta věcí, které musí nastávající rodiče vyřešit. Jednou z nich je otázka, jak pojmenovat své dítě. Jméno je něco, co člověku zůstává po celý život (pokud si ho nezmění), takže se vyplatí vybírat velmi pečlivě. Nechcete přece, aby na vás vaše dítě bylo kvůli svému jménu časem naštvané.

V České republice existuje více stálic mezi jmény, které se těší dlouhodobé popularitě. Jestli tedy chcete vsadit na osvědčenou klasiku, následujícím výběrem nic nezkazíte.

Chlapecká jména

V případě chlapců jsou nejoblíbenějšími jmény následující: Jan, Jakub, Lukáš, Tomáš, Matyáš, Filip, Martin, Vojtěch, Matěj, Adam, Michal, Petr, David, Marek, Pavel a Josef. Všechna tato jména mají výhodu, že jsou stručná a snadno zapamatovatelná. Navíc se z nich většinou snadnou tvoří zdrobněliny.

Na druhou stranu, kvůli převaze těchto jmen se snadno může stát, že váš syn bude chodit do třídy s dalšími několika chlapci, kteří se jmenují úplně stejně. Proto se vyplatí zapřemýšlet nad jinými variantami.

Někteří rodiče preferují dávat svým dětem jména po sobě. Jiným to vadí, protože pak automaticky získávají označení ‘starší’. Dětem by pak mohlo připadat, že se je stejným jménem snažíte přetvořit k obrazu svému. Proto je možná lepší jména nerecyklovat, nebo tak aspoň činit ob generaci, ať dochází k obměně.

Dívčí jména

I mezi dívkami se najde několik hvězdných jmen. V ČR jsou to tato jména: Tereza, Natálie, Anna, Eliška, Karolína, Kateřina, Barbora, Lucie, Kristýna, Michaela, Veronika, Marie, Denisa, Monika, Markéta a Petra (plus další). Opět platí, že stejně jako v případě chlapců může použití frekventovaného jména vést ke zmatkům. Obzvlášť v případě, pokud máte poměrně běžné příjmení (Jana Nováková by mohla vyprávět).

Na druhou stranu, nic se nemá přehánět. Někteří rodiče si v posledních letech oblíbili dávat svým dětem exotická a zvláštní jména, jako je například Malorca, Kornélie, Ezechiel, Barnabáš, Arwen či Lola. Tato jména jsou sice výjimečná, ale děti by se kvůli nim později mohly setkat s posměchem ze strany vrstevníků. Proto se před vybráním jména pečlivě zamyslete, poraďte se s více lidmi a mějte ideálně připravených několik možných variant. Vaše dítě vám za to jednou poděkuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *