Domácnost

Jak zařídit dětský pokoj hravě a zároveň prakticky?

Otázka, kterou si klade každý rodič. Nejde jen o vaše preference, myslete především na děti. Připravili jsme pro vás několik užitečných tipů.

Kvalitní nábytek je základ, snadno ho obměníte doplňky

Dětský pokoj je herna, prostor pro spánek a učení. Hlavně je ale místem, kde by se dítě mělo cítit bezpečně a příjemně. Dekor ve stylu zámku pro princeznu sice vaši malou holčičku nadchne, ale za pár let ji omrzí a bude se za pokoj stydět i před svými kamarádkami. Pokud je vašemu dítěti tři roky a více, zapojte ho a pronikněte do jeho dětského světa. Pak zkuste celé provedení pokoje uchopit i prakticky.

Ideální je pevný základ, tedy kvalitní nábytek a vybavení, které s přibývajícím věkem vašeho rošťáka snadno obměníte pomocí různých doplňků. Řešením je také nábytek, který můžete upravovat, a roste společně s dětmi. Nemusíte ho tak pravidelně kupovat a měnit.

Při vybírání jednotlivých kusů dbejte na zdravotně nezávadné a snadno udržovatelné materiály. Děti jsou ve styku s povrchy intenzivně, takže je dobré se podle toho zařídit. Vyvarujte se materiálů, které chladí, zadržují prach nebo jsou plné chemikálií. Barvy vybírejte neutrální, speciálně pokud zařizujete menší pokoj. Pestré mohou být doplňky, které snadno obměníte, ale dovedete si představit, že na křiklavém koberci vaše dítko hledá chybějící část lega?

dětský pokoj

Využijte prostor od podlahy až ke stropu

Berte v úvahu prostor. Samozřejmě záleží na tom, kolik dětí máte a na dispozici bytu. S bytem 2+1, 3+kk to bude náročnější, u prostorů 3+1 nebo 4+kk můžete více manévrovat. Pokuste se pokoj využít takřka od spodu nahoru a myslete na úložné prostory. Ideální jsou ty skryté, uzavřené. I když uklidíte sebelíp, viditelné různobarevné hračky na policích pocit pořádku zrovna nepodpoří. Pokud nemáte jinou možnost, využijte alespoň krabice či úložné koše. Už dopředu myslete na ukládání hraček i oblečení. Až dítě odroste, můžete tak podpořit jeho samostatnost. Na vše dosáhne a nebude za vámi běhat s každou prosbou o nandání ponožky.

Nezáleží na tom, jestli pokukujete po novém bytě nebo přestavujete pokoj ve stávajícím bydlení. V neposlední řadě myslete na bezpečnost. Hrany nábytku by měly být zaoblené a k posteli by měl být snadný přístup. Opatrně s okny a zásuvkami, k těm by naopak dítě přístup mít nemělo, vždy ale záleží na věku.

Autorem článku je Pavla Melenová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *