Rady a tipy

Když kojení možností není

Možná kojit nemůžete vůbec, možná nejste schopna kojit dostatečně kvůli nedostatku mléka, nebo zkrátka kojit nechcete – ať je to jakkoli, pravděpodobně teď stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou alternativu mateřského mléka zvolit. Podle čeho ale vybrat tu nejvhodnější?

Hlídat si složení

Přestože na nekojení samozřejmě není nic špatného, pravdou zůstává, že mateřské mléko je pro kojence tou zdaleka nejlepší možnou výživou. Logicky by proto i jeho náhrada měla obsahovat přísady, díky kterým se nutričnímu složení mateřského mléka alespoň co nejvíce přiblíží. Obzvlášť v dnešní době, kdy je nabídka mlék na trhu velmi široká, se vyplatí vybírat opravdu pečlivě.

Běžnou složku mnoha značek umělé kojenecké výživy tvoří rostlinné oleje, mimo jiné například olej palmový. Jejich používání je však spojeno s řadou zdravotních problémů. Kojencům mohou například negativně ovlivňovat rovnováhu kyseliny palmitové, která je nezbytnou složkou tkáňových lipidů, způsobovat sníženou absorpci tuku a vápníku, nebo být příčinou příliš tvrdé stolice. Konkrétně palmový olej s sebou navíc nese ještě problém etický, vzhledem k tomu, že jeho výroba úzce souvisí s ničením životního prostředí.

Vhodnější se tedy zdají být kojenecká mléka obsahující plnotučné kravské mléko, které se obsahem tuku velmi blíží mléku mateřskému, není tedy nutné do něj přidávat tolik rostlinného oleje.

Věk dítěte hraje důležitou roli

I skladba mateřského mléka se společně s vývojem dítěte mění, stejně tak se liší náhradní mléka počáteční, pokračovací a batolecí. Počáteční mléka (obvykle označená číslicí 1 na obale) jsou určena pro děti od narození do čtvrtého až šestého měsíce věku. Bývají obohacena o probiotika, která mají schopnost vázat některé vitaminy, stopové prvky i toxiny.

Číslici 2 najdeme na krabicích s mlékem pokračovacím. Od šestého měsíce života dítěte je vhodné plynule přejít z mléka počátečního na tuto variantu, která by však už neměla být jediným zdrojem výživy. Společně se zahájením příkrmů tedy volte mléko pokračovací ideálně s přidaným železem, jodem a zinkem a vitaminy A, D, E a C.

U batolecích mlék se označení různí (3, 4, 5 nebo junior), podávají se však dětem od desátého nebo dvanáctého měsíce. Děti pravděpodobně ocení, že mohou být obohacena například o vanilkovou příchuť. Obsahují především látky důležité pro zdravý růst.

Nabídka je (možná až příliš) široká

Aby toho nebylo málo, kromě výše uvedených podob umělé kojenecké výživy samozřejmě existují mléka s nejrůznější speciální úpravou, jako jsou například mléka hypoalergenní, mléka se sníženým obsahem laktózy a podobně. Tím nejdůležitějším je zachovat při výběru chladnou hlavu a v případě jakýchkoli nejasností se poradit s odborníkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *