Before header area

Látkové pleny – ano či ne?

Snad každá budoucí maminka slýchávala od svých maminek a babiček historky o neustálém vyvařování a žehlení látkových plen. Koloběh, který se běžně opakoval dvakrát do týdne. Nejednu nastávající maminku musely podobné příběhy od používání plenek „čtvercovek“ odradit. Ale i tak obliba látkových plen v dnešní době opět pomalu stoupá. Proč? Jaké jsou jejich výhody v porovnání s jednorázovými plenami? A v čem mají „jednorázovky“ stále navrch?

Látkové pleny versus jednorázové pleny

Jaká je hlavní výhoda látkových plen? Jejich cena. Vstupní investice k pořízení plenkové výbavy je sice vyšší než u jednorázových plen, ale zato si po celé plenkovací období prakticky vystačíte s tím, co nakoupíte na začátku. Základní sadu látkových plen pořídíte do 5000 Kč. Plus časem nějaká ta plena navíc. U jednorázových plen zaplatíte za celé plenkovací období přibližně čtyřikrát větší sumu. Když k ceně jednorázových plen přičteme také přibližně tunu odpadu na jedno dítě, vyjde to draho také přírodu – plenky se v přírodě rozkládají přibližně 500 let.

Výhodu mají látkové pleny také v otázce šetrnosti k dětské pokožce. Jsou vyráběny z přírodních materiálů, neobsahují žádné chemické látky. Naproti tomu jednorázové pleny bývají vyrobené z netkaných textilií a jsou ošetřeny různými absorpčními gely, které mohou vyvolat podráždění citlivé dětské pokožky. Nejedna maminka tuto situaci zažila a musela vyzkoušet různé značky jednorázových plen. I z tohoto důvodu se některé maminky nakonec rozhodnou vyzkoušet látkování.

Látkové pleny mají také pozitivní vliv na správný vývoj kyčlí. Mezi maminkami koluje i názor, že děti balené do látkových plen se rychleji naučí chodit na nočník. Látkové pleny negarantují žádný dlouhotrvající pocit sucha jako jednorázové. Z toho také plyne, že na rozdíl od jednorázových plen je potřeba dítě přebalovat o něco častěji.

Rozhodujícím faktorem, který tak jednoznačně hraje ve prospěch jednorázových plen, je jejich praktičnost. Většina maminek po narození potomka neví, kam dřív skočit. Je jednodušší použitou jednorázovou plenku vyhodit, než stále každé 2 – 3 dny prát látkové pleny. Nic na tom nemění ani fakt, že látkové pleny vyrobené z moderních přírodních materiálů (bambus, konopí) není potřeba vyvařovat ani žehlit. Stačí je vyprat a vysušit. Oproti dobám našich maminek tak odpadla nutnost vyvařování a žehlení, ale i tak péče o látkové pleny stále zabírá dost času. Proto jsou pro většinu maminek jednorázové pleny volbou číslo jedna.

Chci používat látkové pleny. Které si vybrat? Bavlněné nebo bambusové?

Na trhu v dnešní době seženete kromě klasických bavlněných plen i pleny z nových materiálů. Oblíbené jsou především ty bambusové. Bambusová plenka je oproti bavlněné poněkud dražší, ale je vysoce prodyšná, antibakteriální a hypoalergenní. Také ji jako bavlněnou nemusíte vyvařovat ani žehlit. Stačí vyprat, vysušit a poskládat.

Další výhodou bambusové pleny je také mnohem větší absorpční schopnost. Nemusíte ji ani různě skládat jako bavlněnou plenku. V obchodě seženete například bambusové plenkové kalhotky nebo bambusovou vložku, na kterou navléknete jen svrchní kalhotky. Samozřejmě podobný sortiment seženete i v případě bavlněných plen. Některé maminky se často rozhodnou oba typy plen zkombinovat – savost bavlněné plenky zvyšují ještě přidáním bambusové vložky.

Jak se tedy rozhodnout? Každá maminka musí sama zvážit, jaký typ plen bude pro její dítě nejlepší. Dnešní látkové pleny poskytují celou řadu možností. Sortiment je opravdu široký. Proto pokud uvažujete o používání látkových plen, seznamte se s předstihem se všemi možnostmi. Jen tak budete moci zvážit všechna pro a proti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vložit komentář