Neúplné rodiny – trend dnešní doby
Úplná rodina by se v dnešní době mohla označit za „ohrožený druh“. Odhaluje to velmi dobře starší statistika získaná při Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011. Jedná se o data 9 let stará, jak může vypadat situace v dnešní době? Myslíte si, že jsme na tom lépe nebo čísla naopak ještě více narostla?
Jak se cítí v neúplné rodině dítě?
Některé děti z neúplné rodiny se za svoji situaci stydí. Jiné zase mají pocit, že nezvládají tlaky a problémy, které s sebou takové žití přináší.
„Děti, které žijí s oběma rodiči, můžou mít vlastní pokoj.“
„Mamka říká, že na to nemá.“
„Stále nosím oblečení po někom jiným.“
„Táta mě už nemá rád, když se odstěhoval.“
„Mám doma tolik povinností, že si připadám jako služka.“
Jak pomoci dětem z neúplných rodin?
Často se i okolí k dětem z neúplných rodin chová velmi necitlivě. Například někteří učitelé odvozují, že každý problém v chování dítěte je důsledkem špatného rodinného zázemí.
Vžijme se do myšlení a pocitů dětí. Hodně záleží na pohledu, jak se na svoji situaci budou dívat. Nepodceňujme jejich smutek a neshazujme jej. Zkusme jim pomoc, aby se netrápily a hledaly na všem pozitivní náhled.
Život budou mít takový, jaký si ho udělají. Ano, maminka nemá peníze, a jak můžeš pomoc ty? Můžeš se naučit šetřit. Nežádej značkové věci. Zbytečně neplýtvej jídlem.
Pomoc pro neúplné rodiny
Jedním z pomocníků může být Asociace neúplných rodin. Jejich cílem je zajistit dětem srovnatelnou kvalitu života, jako mají děti z rodin úplných. Na svých webových stránkách nabízejí kromě jiného také pomoc s vymáháním alimentů, a letos připravují spolu s právníky, psychology, exekutory, mediátory a dalšími odborníky video-poradnu. Asociace se rovněž dlouhodobě věnuje organizování petiční ch akcí, konzultuje zákony mající dopad na neúplné rodiny a podává návrhy na modifikaci legislativy.