
Šance na otěhotnění klesá úměrně s přibývajícími léty, není tedy na co čekat. Pokud lze hovořit o „ideálním věku pro přirozené početí“, z hlediska medicíny jde o období kolem 25. roku života. Právě tehdy je pravděpodobnost donošení zdravého plodu zdaleka nejvyšší. Stále více žen však rodičovství odkládá „na později“ a často jsou nuceny absolvovat umělé oplodnění. Ale ani tento zákrok není všespásný – podle odborníků je optimální věk do 35 let. Po překročení čtyřicítky není snadné nalézt vhodné vajíčko.
Narůstající průměrný věk prvorodiček nenechává odborníky v klidu. Naopak šlo o jedno z důležitých témat letošní brněnské konference Science In Art, které se zúčastnilo přes dvě stě řečníků. Kromě české špičky se o asistované reprodukci, darování vajíček a spermií, testování buněk před přenosem do dělohy a souvisejících oblastech rozhovořily kapacity z Německa, USA, Austrálie a dalších zemí.
Kdo čeká příliš dlouho, nemusí se dočkat vůbec
Lékaři vnímají nárůst průměrného věku zájemkyň o umělé oplodnění jako komplikaci. Vzhledem k tomu, že pravděpodobnost úspěšného početí je po dosažení 45. roku života jedno až dvě procenta, není vhodné čekat na poslední chvíli. Věkový faktor je limitující a ženám pak nezbývá než použít vajíčka od dárkyň. Ani tak ale není jisté, že pacientka úspěšně donosí plod. Riziko potratu je ve vyšším věku výrazně větší. Asistovaná reprodukce je sice mocná, ale ne všespásná.
A zatímco průměrný věk pacientek některých klinik nepřesahuje pětatřicet let, jiná centra pro asistovanou reprodukci naopak evidují průměr na hranici čtyřicítky. Ženy starší 39 let musí počítat s tím, že si za zákrok zafinancují z vlastní kapsy. Pojišťovny umělé oplodnění proplácí pouze do tohoto věku. Nehrazené jsou také některé nestandardní úkony jako zmrazení embryí a injekce spermií do vajíčka.
- Knižní tipy na dovolenou - Nejlepší knihy na dovolenou
- Home&Life - magazín, který vás bude bavit