Očkovat, či neočkovat dítě? To je to, oč rodičům běží
Ať už se nacházíme na straně kteréhokoli ze dvou protivnických táborů, musíme uznat, že očkování i neočkování mají své pro a proti. Jak už to v životě bývá, nic není černobílé, a rozhodnout se správně je se stále přibývajícím (a snadno dostupným) množstvím informací a názorů větším a větším oříškem. Podívejme se tedy objektivně na výhody a nevýhody obou rozhodnutí.
Školka nebo škola v přírodě? Neočkovaní mají vstup zakázán
Patrně jednou z největších komplikací, s níž se rodiče neočkovaných dětí budou muset potýkat, je jedno z nařízení zákonu o ochraně veřejného zdraví – děti neočkované proti tetanu, záškrtu, černému kašli, hepatitidě B, dětské obrně, haemophilus influenzae, spalničkám, příušnicím a zarděnkám (a u rizikových skupin proti tuberkulóze) do pěti let nesmí do školky. Stejně tak neočkování komplikuje účast na škole v přírodě, případně na jiných školních akcích, které děti nevyhnutelně čekají.
Na druhou stranu, vakcíny mohou mít v určitých případech nežádoucí účinky a těm se neočkované děti zcela vyhnou. K vážnějším potížím však dochází opravdu velmi zřídka a o vině očkování navíc mezi odborníky stále nepanuje naprostá shoda. Očkování zároveň může mít i některé pozitivní vedlejší účinky (například ochranu před vznikem melanomu).
Epidemie, které už rozhodně zažít nechceme
Lékaři se shodují, že pokud procento očkovaných lidí v populaci klesne pod určitou hladinu (ta se údajně nachází přibližně na 90 %), riziko, že propuknou epidemie nebezpečných nemocí, které se (nejen) díky očkování podařilo téměř vymýtit, prudce stoupá. V současnosti se Česká republika řadí mezi světovou špičku v proočkovanosti populace a možná i díky tomu se u nás ty nejvíce nebezpečné a život ohrožující nemoci objevují již několik desítek let velmi zřídka.
Obavy vyvolala například letošní epidemie spalniček, nemoci, která byla po dlouhou dobu v Česku považována za zcela vymýcenou. Stále častěji jsou obviňováni rodiče odmítající očkovat své děti, zda je to oprávněné však stále nemůžeme posoudit.
Tedy – očkovat, či neočkovat? Odpověď není jednoznačná. Nutnost rozhodnout se bohužel zůstává zcela na rodičích. Poradit se s odborníkem je však vhodné vždy.