Finance

Peněžitá pomoc v mateřství

Mateřská dovolená

Na peněžitou pomoc v mateřství má nárok žena, která za poslední 2 roky odpracovala 270 dní. Nárok mají i matky podnikatelky (musí se podílet na sociálním pojištění). Žádost vám vyplní váš gynekolog a s tím potvrzením dojdete na ossz. Můžete si vybrat, kdy nastoupíte (6-8 týdnů před porodem). Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, v případě dvojčat 37 týdnů. Pokud nastoupíte dřív, trvá mateřská 22 týdnů.

Mateřská dovolená se počítá z hrubé mzdy z posledního odpracovaného roku.

Rodičovský příspěvek

Na rodičovský příspěvek má nárok každý. Jeho výše činí 220000. Může na něm být i otec dítěte. K tomu se váže ale jedna podmínka – může nastoupit až po šestinedělí matky dítěte. Na jeho vyřízení musíte navštívit úřad práce v obvodu, kde bydlíte. Budete potřebovat občanský průkaz, rodný list dítěte a vyplněnou žádost. Pokud jste předtím pobírali peněžitou pomoc v mateřství, vemte sebou i výpočet výše (získáte jí na ČSSZ). Pokud přesahujete výši 7600 korun, můžete pobírat vyšší příspěvek a nastavit si to na 2 roky věku dítěte.

Za zmínku určitě stojí fakt, že spolu s rodičovským příspěvkem můžete pobírat i dovolenou v práci.

Zvýšení rodičovského příspěvku

Pokud máte nárok na víc než 7600 korun a nemáte nastavenou plnou výši, můžete si požádat o navýšení příspěvku. Vyplníte jen žádost a odnesete jí na úřad práce. Sebou si vezmete jen občanský průkaz. Datum, které vyplníte (měsíc od kterého chcete příspěvek navýšit), je pouze odkdy vám běží vyšší příspěvek. Neznamená to, že ten měsíc v žádosti to dostanete na účet. Ten dostanete až příští měsíc.

Porodné

Porodné činí 13000 na první dítě a 10000 na druhé dítě. Mají na něj nárok rodiny s příjmem do 20817 korun a samoživitelky s příjmem do 13176 korun. Počítá se to za poslední 3 měsíce před porodem. O porodné si můžete zažádat až do roku věku dítěte. Žádá se na úřadu práce a potřebujete k tomu občanský průkaz, rodný list dítěte a příjem za 3 měsíce.

Přídavky na dítě

Přídavky na dítě zařídíte stejně jako porodné na úřadu práce. Je pro rodiny s nízkými příjmy nepřesahující 20817 korun. Je na pokrytí potřeb dítěte. Nenáleží rodiči, nýbrž dítěti. Za nezletilé dítě podává žádost rodič. Za neopatřené dítě také (až do 26 let).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *