Dítě

Příčiny dětské koliky a jak jim vystavit jednou provždy stopku

Někdy je nazývána také kojenecká kolika a jedná se syndrom poruchy chování. Kojenec zhruba v období mezi prvním a pátým měsícem života nekontrolovatelně pláče a tento pláč je neutišitelný. Přitom je bez zjevné příčiny. Vyskytuje se u asi 10 až 35 % malých dětí, což není určitě zanedbatelné číslo. Aby situace značila kojeneckou koliku, záchvaty pláče a křiku by měly probíhat minimálně 3 hodiny denně, 3x do měsíce a po dobu minimálně 3 týdnů.

Proč kojenecká kolika vzniká?

Pokud k takové situaci dojde, pro matku je vždy nervy drásající, že dítě nemůže utišit a přitom neví, co mu chybí. Nejsou žádné známky infekce, horečky nebo jiných potíží, které by záchvaty křiku a breku mohly vyvolávat. Obávaná dětská kolika trápí i lékaře, kteří sami s jistotou nevědí, co je spouštěčem tohoto nepříjemného syndromu. V podezření nicméně jsou:

  • Aerofagie
  • Plynatost
  • Alergie na laktózu

Pod pojmem aerofagie se skrývá polykaní vzduchu kojencem během kojení. Dítě není schopno dostatečně koordinovat polykání a dýchání. Přitom dochází k nedostatečnému odříhnutí. Vzduch pak prochází do žaludku a střev, kde způsobuje spasmy hladkého svalstva. Další možnou příčinou související s přebytečným vzduchem je nadměrná plynatost v tlustém střevě. U kojenců, u kterých dochází k intoleranci laktózy, je možné také hledat souvislosti s kojeneckou kolikou. Lékaři to však považují za vzácné. Určitou míru vlivu může mít také stresující prostředí v rodině.

Jaká je léčba?

Pomoci můžete zkusit dítěti sami pravidelným masírováním bříška, díky kterému si bude moci odříhnout. Příznivě v tomto směru působí dle některých studií pravděpodobně také probiotika, která obsahují Lactobacillus reuteri. Typická léčba na tento syndrom však zatím neexistuje. Pokud dítě trpí alergií na laktózu, mohou pomoci enzymy pro správné trávení laktózy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *