Zdraví

Problém zvaný strie

Strie jsou noční můrou mnoha žen různého věku, nastávající maminky nevyjímaje. Co přesně ale strie jsou a jak lze s nimi bojovat?

Jak vznikají strie?

Strie jsou drobné trhliny, které se objevují ve vazivové vrstvě kůže. Vznikají v důsledku namáhání pružnosti pokožky. Často k nim dochází, když se změní váha ženy – ať už v důsledku diety, nabrání kil navíc, těhotenství či období puberty, kdy váha obecně kolísá.

Strie se mohou vyskytovat na více místech těla, ale často postihují břicho, stehna, paže, hýždě a prsa. Pokožka je v místě jejich výskytu mírně hrbolatá. Brzy po svém vzniku strie mohou být zbarvené do červena či fialova, ale nakonec vyblednou a stanou se z nich světlé linky – přesně takové, jaké si v souvislosti se striemi většina lidí vybaví.

Dobrá zpráva je, že strie nepředstavují zdravotní problém. Nebolí ani nevedou k potenciálním závažnějším komplikacím. Jde tak opravdu pouze o kosmetickou záležitost.

Jak se striím bránit?

Nejlepším lékem je v tomto případě prevence – a to již od počátku těhotenství. Sklon ke striím se bohužel dědí, ale to neznamená, že byste byly zcela bezmocné. Pravidelně si mažte rizikové partie tělovými mléky či krémy. Postačí jakýkoliv krém s obsahem tuku, ale v případě zájmu se poraďte s odborníky.

Pomáhá rovněž pít dostatečné množství vody, dodržovat pravidelný pitný režim, který ponechá vaši kůži pružnou, tedy méně náchylnou ke vzniku strií. A zapomínat by se nemělo ani na zdravou, vyváženou stravu a pravidelný pohyb, které vám nejenom mohou pomoct striím předcházet, ale celkově zlepší váš zdravotní i psychický stav. Komu by to nestačilo, ať vyrazí do lékárny a pořídí si potravinové doplňky obsahující vitamín C, vitamín E a kolagen. Možností prevence je naštěstí více, záleží tak jen na vás, jaký využijete či jestli jich zkombinujete několik.

Pokud už strie máte, je možné je částečně odstranit laserovým zákrokem. Laser zocelí poškozené cévky a strie tak rychleji vyblednou. Tento zákrok bohužel nefunguje u každé ženy, proto je nejlepší být na strie připravená už dopředu a mazat, mazat a mazat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *