Domácnost

Rady a tipy jak ušetřit energie

Životní náklady jsou stále vyšší a zejména platby za energie bývají jednou z nejvýznamnějších položek. Přemýšlíte tedy, kde a jak by se dalo ušetřit na energiích? Nebo jste ekologicky založení lidé a chcete šetřit životní prostředí? Pak právě pro vás máme v dnešním článku několik užitečných rad a tipů!

Jak správně vytápět domácnost

Nejvíce lze zpravidla ušetřit na vytápění domácnosti. Místnosti nepřetápějte a následně nesnižujte teplotu větráním. To je jedna z největších chyb, kterou ale bohužel dělá mnoho lidí. Vždy větrejte krátce a intenzivně. Pozor také na zakryté radiátory, které teplo zbytečně zadržují a nepustí jej dál do místnosti.

Základní pravidla pro úsporu energií

Prvním krokem by měla být výměna klasických žárovek za LED žárovky, které mají jen pětinovou spotřebu a životnost je až 30 let. Šetřit se dá už při pouhém pořízení nových spotřebičů. Rozhodně stojí za to vyměnit všechny staré a nehospodárné spotřebiče. Lednice nebo mraznička starší 15 let může mít spotřebu i pětkrát vyšší než nový spotřebič. Spotřebu snížíte i pravidelným odmrazováním.

Co jsou neviditelní žrouti energie

Velmi mnoho se dá také ušetřit na tzv. neviditelných žroutech energie. Jedná se o drobné spotřebiče, které jsou neustále zapojené a v provozu – televize, DVD, počítač, modem, router, nabíječky apod.. Je vhodné vypojit ze zásuvky všechny spotřebiče, které denně nevyužíváme. Ročně tak můžete ušetřit stovky až tisíce korun za tuto  „spící“  elektroniku v pohotovostním režimu.

Využívejte všechny funkce vašich spotřebičů

Spotřebiče by se měly používat naplno. Zkuste tlačítko odloženého startu u myčky či pračky a využijte tak čas odběru levnějšího nízkého tarifu. Pokud pračka či myčka nejsou plné a nevyužíváte tak jejich plnou kapacity, zvyšuje se také jejich energetická náročnost.

Věříme, že každý z vás si najde svůj způsob, jak ušetřit na energiích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *