Rodičovská dovolená 2020: jak se v ní neztratit
Čekáte přírůstek a chcete vědět, jak je to s finanční podporou od státu? Připravili jsme pro vás přehled o všech příspěvcích, které můžete získat. U nás máme nejdelší rodičovskou v Evropě, zůstat doma s dítětem můžete až 208 týdnů (4 roky). Od ledna 2020 navíc došlo ke zvýšení rodičovského příspěvku.
Mateřská x rodičák
Rodiče u nás mohou pobírat peněžitou pomoc v mateřství (“mateřská”) a rodičovský příspěvek (“rodičák”). Rozdíl mezi nimi je, že na příspěvek má nárok každý, kdo se aktivně věnuje péči o dítě, zatímco peněžitou pomoc v mateřství může pobírat matka, která byla 270 dní před nástupem na mateřskou nemocensky pojištěna.
Jak získat mateřskou
Podmínka nemocenského pojištění platí jak pro ženy v zaměstnaneckém poměru, kdy za ně nemocenské pojištění odvádí zaměstnavatel, tak i samostatně výdělečné matky (OSVČ). Výši mateřské zjistíte tak, že si spočítáte 70 % denního vyměřovacího základu (hrubý příjem za uplynulý rok vydělte 12). Například pokud jste měla v posledním roce hrubý plat 30 000 korun, výše příspěvku bude 20 730. Mateřskou pobíráte 6 měsíců a nastupujete na ni 6-8 týdnů před porodem. Po ní následuje rodičovská dovolená.
Co obnáší rodičovský příspěvek
Nehledě na to, jestli jste měla nárok na mateřskou nebo ne, můžete pobírat tzv. rodičák. Jeho výši si můžete nastavit sami zároveň s délkou, po kterou ho budete pobírat. Zažádat o příspěvek můžete na úřadu práce a nárok na něj máte od data narození dítěte.
Matematika rodičáku
V roce 2020 je nově celková výše příspěvku 300 000 korun, která se rozdělí na dobu rodičovské. Když chcete pobírat například 20 000 měsíčně, vychází vám to na 15 měsíců. Výši můžete průběžně každé 3 měsíce měnit. Maximálně můžete příspěvek pobírat do 4 let dítěte. Pokud během té doby znovu otěhotníte, můžete si navýšit měsíční částku, abyste stihla vybrat, co vám zbývá z celkové částky, jinak by příspěvek propadl státu.
Jak je to s prací během mateřské a rodičáku?
Na rodičáku můžete pracovat bez omezení, a to i u bývalého zaměstnavatele. Dokonce jde i využívat jesle nebo školky, od roku 2020 až 96 dní v měsíci. Na mateřské nesmíte pokračovat ve stejné práci, kterou jste vykonávala před nástupem na mateřskou, můžete ale se zaměstnavatelem uzavřít smlouvu na jinou pozici. To stejné platí i pro OSVČ, nelze vykonávat stejnou živnost po dobu pobírání příspěvku.
Porodné: kdo má nárok
Pro rodiny s nízkou životní úrovní existuje ještě jeden typ příspěvku – porodné. V minulosti ho dostala každá rodička, teď je určen pro rodiny, jejichž příjem za poslední čtvrtletí byl nižší než 2,7násobek životního minima. Tyto rodiny mají nárok na 13 000 korun, u dvojčat nebo jiných vícerčat 23 000.