Šestinedělí – co vás čeká a nemine?
Šestinedělí patří mezi nejemotivnější období v životě každé ženy. Přivedení miminka na svět a následný shon vyvolávají v každé mamince smršť emocí, které nejdou kontrolovat. Hormony zcela ovládnou váš život na 6 týdnů. Ale není tomu tak u všech maminek. Některé prožijí šestinedělí relativně v klidu a v radosti z narozeného miminka, u jiných maminek je cílem šestinedělí hlavně přežít. Žádná maminka nedokáže předvídat, jak intenzivně u ní bude šestinedělí probíhat. Proto je dobré vědět, co všechno vás v tomto období může potkat a co bude potřeba po narození miminka zařídit.
Co se bude dít následujících 6 týdnů po porodu?
Po dobu 6 týdnů probíhá očista dělohy – její regenerace a hojení. Děloha vylučuje tzv. očistky, krevní sraženiny, které vznikly při porodu. Po celou dobu se proto neobejdete bez porodnických vložek a síťovaných kalhotek. Nakupte si jich dostatečnou zásobu. V šestinedělí je nutné dbát kvůli očistkám na pravidelnou hygienu. Jakákoliv infekce dokáže už tak oslabené tělo pořádně potrápit. Připravte si zvlášť ručník na intimní partie. Při intimní hygieně oceníte i přírodní mýdlo bez chemických složek.
Kojení – strašák šestinedělek
Kojení bývá zpočátku téměř pro všechny maminky utrpení. A také jeden z nejčastějších důvodů k pláči. Správná technika kojení potřebuje cvik a trochu času. Je normální, že vám kojení nepůjde hned od začátku. Bolavé, popraskané bradavky k šestinedělí neodmyslitelně patří. Důležitá bude regenerace bradavek. Po každém kojení je natírejte krémem s obsahem lanolinu a nechte zaschnout. Zásobte se i vložkami do podprsenky. Budou vsakovat mateřské mléko, kterého je v šestinedělí nadbytek. Vložky často vyměňujte, jinak hrozí nepříjemná kvasinková infekce.
Velké množství mateřského mléka v šestinedělí může vést ke vzniku bolestivého zánětu v prsu. Pokud se mu chcete vyhnout, pravidelně prsy masírujte a zbylé mléko po každém kojení odsajte a zamrazte. Zánět v prsu může způsobit také prochladnutí, proto dbejte na vhodné oblékání doma i venku.
Pláč, který nejde zastavit – co s tím?
K pláči stačí v šestinedělí velmi málo. Můžou za to hormony. Rozpláče vás všechno – kojení, partnerova nemístná poznámka nebo nepovedený oběd. Ať už je důvodem pláče cokoliv, neduste ho v sobě. Vybrečte se. A hlavně o důvodu vašeho pláče mluvte. Vypovídejte se partnerovi, i když vůbec nebude tušit, o čem mluvíte. Nebojte si říct o pomoc. Každá babička bude ráda, když bude moct strávit týdenní dovolenou se svým vnoučátkem. Pomoc vaší maminky vás uklidní, dodá vám potřebný klid a pohodu. Uvidíte, že i pláč na chvíli zmizí.
Co je třeba po narození miminka zařídit?
Po návratu z porodnice bude potřeba zařídit 3 důležité věci – zaregistrovat vaše miminko na pojišťovně, absolvovat vstupní prohlídku u vašeho pediatra a vyzvednout rodný list miminka. Některé matriční úřady zasílají rodný list i poštou, proto se dopředu na tuto variantu informujte. Šestinedělí nakonec zvládne každá maminka. Týden po týdnu si budete o něco jistější, možná i klidnější. Sžívání s miminkem dokáže být vyčerpávající, emočně náročné, ale stojí to za to. Na nástrahy šestinedělí zapomenete velmi rychle a budete přemýšlet jen nad tím, jak naplno využít čas se svým miminkem.