Zdraví

Sluníčko dopřejte i dětem, nezapomínejte však na patřičnou ochranu!

Pobyt na sluníčku je zdravý a v odpovídající míře by si ho měl pravidelně dopřávat každý. Alespoň se to všude píše. Ale ruku v ruce s tím se také vyzdvihuje význam ochrany kůže, protože sluneční paprsky mohou také uškodit. Co se týče dětí, u nich je dodržování bezpečnostních pravidel ještě o něco důležitější, protože mají o poznání citlivější pokožku. A co radí odborníci ohledně opalování a přímého působení slunce? Dodržujte následující doporučení a vyhněte se nepříjemným problémům souvisejícím se spálením.

Slunce je kamarád, ne nepřítel

Mnoho maminek vzalo ochranu před slunečními paprsky za špatný konec. Dětem pobyt na sluníčku neumožňují vůbec a pouští je ven jen za zamračeného počasí. Pro zdraví našich nejmenších je přitom velmi důležité, a to jednak z hlediska psychické pohody, ale také kvůli dostatečné stimulaci vitaminu D – antirachitickému vitaminu potřebného pro správný růst kostí a správnou funkčnost mozku a imunitního systému. Děti by proto měly na slunci pobývat pravidelně a co možná nejčastěji.

Druhou skupinu však tvoří maminky, které ochranu dětské pokožky podceňují a neberou ohledy na fakt, že je mnohem citlivější než u dospělých. Sluneční záření by se mělo dávkovat pozvolna a doba strávená na sluníčku průběžně prodlužovat. Děti by měly v létě nosit oblečení z prodyšných materiálů (ideální je bavlna) a nikoliv z umělé tkaniny.

Naučte své dítě správným návykům

Pobytu na sluníčku se nebojte, ale zároveň dítku vysvětlete, že je důležité se před slunečními paprsky chránit. Návyky si jistě rychle osvojí a v pozdějším věku nebude ochranu pokožky podceňovat.

Naprostým základem je aplikace kvalitního opalovacího krému či jiné kosmetiky na opalování (olej na opalování, opalovací mlha…). A nezapomínejte ani na prevenci před úpalem a úžehem – děti by neměly pobývat na přímém slunci bez pokrývky hlavy.

Před plánovanou dovolenou by mělo dítko konzumovat ovoce a zeleninu s vyšším obsahem beta-karotenu. Kromě mrkve například meruňky, mango či kapustu.

Novorozence slunečním paprskům nevystavujte

Zatímco větší děti sluníčko potřebují, u miminek je tomu jinak. Dermatologové upozorňují, že pokožka novorozenců ještě není plně vyvinutá a neměla by být přímým slunečním paprskům vystavena vůbec, a to zhruba do 6. měsíce věku dítěte. Někteří dokonce doporučují až do roku.

Jak správně vybrat opalovací krém?

Ať chcete, nebo ne, volba opalovacího krému je naprosto zásadní. Na opalovací kosmetice proto nešetřete a spíše než na cenu hleďte na složení a vlastnosti. Kvalitní přípravek chrání proti paprskům UVA i UVB, má vysoký SPF faktor a rozhodně neobsahuje látky, které poškozují buněčnou strukturu. A protože děti tráví spoustu času ve vodě, hleďte také na voděodolnost. Sázkou na jistotu jsou například produkty značky Photoderm od Biodermy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *