Inspirujeme

Září klepe na dveře. Jak dětem návrat do škol zpříjemnit?

Mnoho dětí zůstalo více než 5 měsíců doma a věnovalo se distanční výuce, případně vzdělávání za pomoci rodičů. Od 1. září je čeká zase nepopulární návrat do školních lavic, na který se těší snad jen ti, kdo si školy ještě moc neužili. Pro děti může být návrat k normální výuce docela velkým šokem. Jak jim ho co možná nejvíce usnadnit a co byste neměli zanedbat?

Pro mnohé děti bude návrat stresující nejen proto, že končí období odpočinku a válení se na gauči, ale také protože je čekají možné změny související s hygienickými opatřeními. Pokud vaše dítě nerado přijímá změny a je zvyklé na svoji paní učitelku, svoji třídu, lavici nebo spolužáky, může pro něj být návrat dost náročný. Opatření totiž často vyžadují menší skupinky, jiné učebny nebo jiné kantory, a to vše může se světem malého dítěte dost zamávat.

Berte jejich obavy vážně

Možná vám přijde směšné, že vaše dítě řeší, zda bude sedět s Pepíkem nebo Honzíkem, ale snažte se tyto obavy brát skutečně vážně a hledejte společně vhodné řešení. Mezi dětmi platí jiná pravidla a vaše dítě může mít k obavám dobrý důvod. Motivujte jej třeba malou pozorností, která mu návrat do školy usnadní. Skvělou možností může být třeba šikovný gymsack na záda, se kterým mezi spolužáky jistě zazáří.

S přípravou začněte včas

Změna režimu by neměla přijít ze dne na den. S nácvikem začněte klidně i několik dní předem – snažte se třeba vstávat tak brzy, jak budete muset při docházce do školy, nezapomeňte včas sehnat všechny potřebné pomůcky a informovat se také o možných hygienických opatřeních, které bude škola zavádět. První den dítěti maximálně zpříjemněte třeba tak, že jej necháte vybrat tričko s potiskem, které má rádo, a na svačinu mu místo obligátního jablka přibalíte i něco sladkého. Půjde-li první den dobře, dítě samo rychle získá důvody, proč se do školy těšit a vy nebudete muset řešit nepříjemné problémy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *