Těhotenství

Co zařídit před porodem

Nastávají maminky mají předporodní dobu velmi náročnou, je potřeba včas vše zařídit, aby po porodu měly čas na sebe a miminko.

Vdané maminky to mají snazší

Snazší situaci má vdaná maminka, která si ušetří jednu cestu na matriku. Svobodné maminky by měly včas nechat uznat otcovství. Je to dokument, ve kterém se otec hlásí k miminku. Zdá se to jako formalita, jedná se ale o velmi důležitý administrativní počin. Dojde-li k  rozchodu partnerů, jasně stanovuje, že má otec vyživovací povinnost. Další zásadní věc nastává ve chvíli, kdyby otec dítěte zemřel. Je proto vhodné vyřídit podpis včas.

Před hospitalizací je také třeba mít podepsanou dohodu o jménu dítěte. Vyhnete se tak dohadování před samotným porodem a vypisovaní v porodnici.

Nástup na mateřskou dovolenou vám zařídí ošetřující gynekolog. Při přechodu na rodičovskou dovolenou je třeba řešit nástup s úřadem práce, vychází to půl roku po porodu.

Nejen administrativa

Na příchod miminka je také důležité připravit se materiálně. Nakoupit hygienické potřeby, pleny, oblečení a potřeby pro miminko. Mezi ty větší určitě patří kočárek, postýlka, vanička a další.

Nezapomeňte na tašku do porodnice

V každé porodnici mají jiné požadavky, do některých si maminky nemusí brát oblečení na miminko, pleny a do některých naopak vše, i příbory. Nejlepší je si vyhledat informace ve vaší porodnici. Dále také myslete na své pohodlí, určitě je lepší mít bavlněnou košili, ve které se vám bude dobře pohybovat, kojit a chodit na wc, než sametová košilka, která nesaje. Určitě využijte možnost erárního oblečení, které můžete během dne měnit častěji. Na prvním místě je čistota a pohodlí. Velmi užitečné jsou také jednorázové kalhoty, které během očistek využijete.