Rady a tipy

Při poruchách pohybového aparátu pomohou lázně

Probouzíte se každé ráno celí ztuhlí? Než se rozhýbete, nějakou dobu to trvá, přes den vás navíc trápí bolest zad, krční páteře, kolenou, kyčlí nebo jiných kloubů? Potýkáte se s poruchou pohybového aparátu a hledáte, co by vám mohlo přinést alespoň částečnou úlevu? Zkuste lázně!

Když se řekne poruchy pohybového systému

Téměř všichni jsme se už s nějakou formou potíží s pohybovým systémem setkali, většina z nás je zcela jistě už někdy podcenila. Pohybový aparát můžeme označit za systém, který nám umožňuje pohyb, a to prostřednictvím jeho svalového a kosterního systému.To ale není jeho jediná funkce, našemu tělu také poskytuje stabilitu a oporu.

Když přijde na jeho funkční poruchy, jedná se o poruchy kloubů, svalů, nervů a ostatních měkkých tkání, orgánů, orgánových soustav a celého organismu, u kterých není hlavním důvodem projevu onemocnění organická, strukturální příčina.Jedním z nejčastějších příznaků a projevů takových poruch je bolest, která se projevuje zejména v oblasti bederní, krční a hrudní páteře, horních a dolních končetin, pánve apod.

Jakmile vás začne pohybový aparát trápit, většinou se nejspíš sami snažíte bolest mírnit, když se ale nedostaví vytoužený efekt, vyrazíte ke svému praktickému lékaři. Ten vás vyšetří, možná doporučí léky na bolest, zcela jistě vám ale doporučí nějakou formu rehabilitace. Ta vás sice tak trochu otravuje, protože vás během ní fyzioterapeuté často nutí dělat to, co se vám ani vašemu tělu zrovna nelíbí, efekt se ale zaručeně dostaví. Když jsou potíže větší, omezují vás v běžném životě, možná vám lékař doporučí i lázně.

Zdroj: fotobanka

Lázně a léčba nemocí pohybového aparátu

Pohyb je pro nás i naše tělo naprosto zásadní, právě k němu bylo stvořeno. Když se nebudeme hýbat, svaly ochabnou a dostaví se celá řada potíží. Mezi nejčastější onemocnění pohybového aparátu patří ta degenerativního charakteru, např. artróza, potíže v důsledku úrazu, nebo autoimunitní nemoci, které jsou součástí většího problému a zasáhly nejspíš i další orgány.

Víte, že v dnešní době za problémy s pohybovým aparátem stojí ještě něco dalšího, a to je náš životní styl? Nedostatečně se hýbeme, málo spíme, trpíme často nadváhou nebo dokonce obezitou, tělo nepřiměřeně a jednostranně zatěžujeme.

Jaká onemocnění pohybového aparátu se dají léčit v lázních?

Nemocí pohybového ústrojí je celá řada, postihují nejen ty, co mají pár desítek let života za sebou, ale i ty mladší. V lázních se léčí celá řada těchto nemocí, od revmatoidní artritidy a osteoporózy přes mimokloubní revmatismus a funkční poruchy páteře až po pooperační stavy.

Lázně a pobyt v některém z lázeňských hotelů jsou skvělým místem jak pro řešení těchto stavů, tak pro jejich prevenci. K léčbě se využívají přírodní léčivé zdroje (např. minerální prameny, slatina), zábaly, skupinové léčebné tělocviky, fyzioterapie, magnetoterapie, ultrazvuk nebo plynové injekce. Velký důraz se přitom klade na pohybovou terapii ve vodě, která naše tělo nadnáší a my se v ní cítíme poměrně dobře.

Zdroj: fotobanka

Jaké lázně se specializují na léčbu pohybového aparátu?

Možností našeho lázeňstvíje nespočet, někdo vám doporučí Luhačovice, jiný Františkovy Lázně, další termální lázně Velké Losiny. Léčbou pohybového ústrojí jsou ale pověstné i Mariánské Lázně, kde znají způsob, jak vás těchto neduhů zbavit. Kromě pohybového aparátu se tu ale specializují i na další nemoci, patří k nejkomplexnějším lázním na našem území. Před nedávnem získaly i statut klimatických lázní.