Finance

Půjčka na cokoli v nesnázích aneb Co dělat, když se objeví náhlé výdaje

Nastalo to, čeho jste se nejvíc obávala? Pračka, bez které si nedovedete svůj život představit se porouchala? Rozbilo se vám auto, které potřebujete, abyste děti mohla dopravit na kroužky nebo k lékaři a vy se dostat do práce? Odešel váš počítač, který potřebujete pro práci, do věčných lovišť? Řešíte, jak opravu nebo koupi nového spotřebiče, financovat?

Co dělat, když se objeví náhlé výdaje?

Kdo se alespoň jednou za život do podobné situace nedostal? I když jste do poslední chvíle doufala, že na nejhorší nedojde, teď už není co řešit. Buď sáhnete do úspor, pokud jsou dostatečné, nebo seženete potřebné peníze. Jinak se bez toho, co se porouchalo, budete muset obejít. Nejspíš vás čeká pár bezesných nocí, protože náhlé výdaje umí v rodinném rozpočtu udělat pořádnou díru.

Nejlepší je sáhnout do rezervy nebo si půjčit od rodiny

Každý z nás by měl mít něco našetřeno, a jistě mezi takové taky patříte. Jenže jak se říká, neštěstí nechodí samo, vždy se toho semele najednou víc. Dost možná jste tedy rezervu vydali na něco jiného. Jenže co teď? Další možností je půjčit si od rodiny nebo dobrých známých. Ale co když selže i tato možnost?

Ani pak nemusíte zoufat, pořád máte několik možností. Pokud máte sjednaný kontokorent, můžete ho využít, případně si můžete zažádat o půjčku.

Zdroj: fotobanka

Půjčit si můžete i v bance

Půjčka od některé z finančních institucí je další možností, jak vyřešit náhlé výdaje. Poskytují je jak banky, tak nebankovní instituce.Mnozí z nás se za to stydí, v dnešní době jde ale o poměrně běžnou věc. První volbou by měla být půjčka od bankovní instituce, která podléhá dozoru České národní banky a díky tomu, že si vás a vaši schopnost půjčku splácet prověří, máte jistotu, že nespadnete do dluhové pasti. Pokud by hrozilo, že závazky nebudete schopni splácet, banka vám peníze nepůjčí.

Nebankovní instituce jsou další možností, ve srovnání s těmi finančními si vás tolik neprověřují, na druhou stranu vám půjčí méně, s vyšším úrokem a můžete se snadno dostat do dluhové pasti.

Jak vybrat tu nejvýhodnější půjčku?

Asi všichni řešíme výši splátky, termín její úhrady a také úroky. To jsou přesně ty parametry, které jsou pro nás při výběru půjčkydůležité, bohužel nám ale neřeknou nic o tom, kolik ve skutečnosti bance zaplatíme. Proto se zaměřte i na další parametr, tím je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů.

Právě ta nám umožní porovnat, jak jsou jednotlivé nabídky výhodné. Zahrnuje v sobě jak poplatek za správu úvěru, tak poplatek za vedení úvěrového účtu, pojištění schopnosti splácet, poplatek za poskytnutí úvěru, poplatky za transakce a vůbec všechny náklady. Čím je RPSN nižší, tím je půjčka výhodnější.

Náš tip na závěr: Přemýšlíte, jak zjistit RPSN u jednotlivých bank a jejich finančních produktů? Nechce se vám navštěvovat banku po bance a žádat o nabídku půjčky? Žijeme v 21. století, tak k tomu využijte internet. Najděte si některý zonline srovnávačů půjček, vyplňte základní údaje, například to, kolik si chcete půjčit, jakou máte představu o splátce apod. Pak stačí formulář odeslat a před vámi se za pár chvil objeví přehledně srovnané nabídky. Vy si z nich vyberete tu pravou, online si ji pak i sjednáte. Je to jednoduché a rychlé.