
Životní pojištění zřizujeme jako ochranu před náhlými, nechtěnými situacemi v životě, které mají negativní dopad na náš každodenní život. Zranění či dlouhodobá vážná nemoc nás ovlivní nejen fyzicky a psychicky, ale také finančně. Životní pojištění proto funguje jako pomyslný polštář, aby následky tvrdého nárazu tolik nebolely. Hlavně finančně.
Co pojistíte životním pojištěním
Životní pojištění je v dnešní době běžným produktem pojišťoven, díky kterému se můžete pojistit pro případ náhlé smrti člena rodiny, dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo invalidity. Co tedy od životního pojištění čekat? Základní nabídka životního pojištění obsahuje pojištění proti smrti, zbytek si musíte dopojistit v doplňkových pojistných produktech životního pojištění. Skvělým pomocníkem, jak se v pojistných službách vyznat, může být online kalkulačka životního pojištění.
Pojistná smlouva obsahuje široký záběr pojmů a občas je těžké si představit, co za nimi stojí. Právě zmíněné pojištění invalidity zahrnuje tzv. lineární a progresivní plnění.
Jak funguje progresivní plnění
Při zakládání smlouvy o životním pojištění obvykle uvádíte částku, na kterou se chcete nechat pojistit. V případě pojistného plnění v podobě úrazu s trvalými následky pojišťovna posuzuje to, o jak závažné omezení se jedná. Každému zranění a jeho rozsahu pojišťovna dle svých interních posouzení přiřadí váhu vyjádřenou v procentech. Obecně vzato, čím větší progrese nemoci, tím větší nárok na vyplacení vyšší částky máte.
Příkladem může být ochrnutí jedné končetiny, například ruky. Poškození ruky má pojišťovna ohodnocenou od 25 do 40 procent. Znamená to tedy, že v případě pojištění na 1 milion korun od pojišťovny získáte od 250 do 400 tisíc, a to dle posouzení pojišťovny.
Progrese u životního pojištění způsobí to, že vám procenta uměle navýší a vy tak dostanete zaplaceno mnohem víc, než u plnění lineárního. Násobky se liší dle pojišťoven, zjistěte si proto pečlivě, která pojišťovna nabízí nejvýhodnější progresivní plnění.
Proč a pro koho se progresivní plnění vyplatí
Životní pojištění, a to nejen progresivní plnění trvalých následků, se vyplatí v případě, že máte rodinu, která je na vás finančně závislá. O to víc v případě, pokud splácíte hypotéku. Takzvané “životko” využijí i singles bez partnera či rodiny, právě jako ochrana před nemožností spácet hypotéku z vážných zdravotních důvodů.
Počítejte také s tím, že za životní pojištění s progresivním plněním si lehce připlatíte. Rozhodně se to ale v tomto případě může vyplatit. A to doslova.