Rady a tipyZdraví

Zatočte s bolestivou menstruací

S velkou závistí jsem četla článek o tom, že v některých státech mají ženy v době menstruace nárok na den až dva volna. Mé dny jsou spojeny s bolestí, nevolností, křečemi a migrénou. Ráno se probouzím s jediným přáním – zůstat v posteli. Musím však do práce, kde mám dva šéfy a těm se špatně vysvětluje, že „mám své dny“ a ať mě nechají na pokoji. Řekla jsem si dost!

Pustila jsem se do hledání možností, jak menstruaci udělat alespoň trochu příjemnější a snesitelnější.

Upravte jídelníček

Věřte tomu nebo ne, ale významnou roli hraje i jídelníček. Například dvojku vína večer byste si měla při menstruaci odpustit. Při menstruaci je žena unavená a kolísá jí tlak. Alkohol únavu a změnu tlaku ještě více umocňuje, žena by si ho tedy během svých dní měla odpustit.

Mnoho žen při menstruaci trápí průjmy a nadýmání. Je tedy vhodné vyhýbat se pokrmům, které nadýmání ještě umocňují. Také se doporučuje vyhnout kořeněným jídlům.

Z jídelníčku byste měly vynechat i červené maso, které obsahují prostaglandiny. Ty poté podporují menstruační křeče. Pokud vás tedy během menstruace trápí křeče, červené maso na týden vynechejte.

Pomohou hormony nebo pohyb

Některé ženy prožívají během menstruace opravdové peklo a zde přichází na řadu hormony. Někdy pomůže jen změnit schéma užívání. Namísto 21 + 7 se může zkusit například 24 + 4. Změna by však měla vždy vycházet z dohody s gynekologem.

Další možností je pak užívání antikoncepce bez přerušení či nitroděložní tělísko s hormony.

Pokud se vám nechce sahat k hormonům, ale zároveň vás trápí, že musíte při menstruaci užívat analgetika, tak zkuste pohyb.

Možná to pro vás zní neuvěřitelně, že byste v bolestech měla něco dělat, ale některé cviky opravdu pomáhají!

Velmi pomáhá jóga nebo známe Kegelovy cviky, které najdete v mnoha podobách například na YouTube.

Pomůže vám i návštěva fyzioterapeutky, která s vámi najde cviky vhodné pro vás.

Ať již zkusíte cokoliv, všechno je lepší než nic nebo než ležení v posteli s velkou dávkou analgetik. Sice se to v daný moment jeví jako nejlepší a účinné, ale vrátí se vám to na poškozených játrech a žaludečních potížích.

 

Autor: Soňa J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *