DítěRady a tipy

Kolik dárků pořídit dětem pod stromeček?

Blíží se Vánoce a s nimi tradiční otázka rodičů – kolik dárků koupit dětem? Jedni rodiče vám řeknou tři, jiní deset a další pak že „tak akorát“. Ale kolik je tak akorát?

Kdo by nechtěl dětem na Vánoce udělat radost? Jejich rozzářené oči, když přijdou ke stromečku a doufají, že jim Ježíšek přinesl vše, co si přály, jsou prostě k nezaplacení. Jenže jak se správně říká, všeho moc škodí.

Pravidlo tří

Tak hned na začátku vás zklamu – univerzální pravidlo pro počet dárků neexistuje. Nikdo vám tak neporadí, kolik je zrovna pro vaše děti optimální počet.

V posledních letech se však můžete setkat s pravidlem tří. Stejně jako Ježíš dostal 3 dary, tak i vašim dětem postačí tři dárky.

Toto pravidlo je navíc doplněno ještě pravidlem, že jeden dárek je ten, co si dítě napsalo na dopis, druhý je dárek, který potřebuje, a třetím je pak kniha.

Jenže dárky chce dám dětem celá rodina – babičky, dědečkové, tetičky… A jak to pak narvat do 3 dárků? A také je pak těžké vybrat z dopisu jednu věc, která opravdu dítěti udělá radost.

Stanovte si počet

Pravidlo tří z ní jako ideální model a jistě i funkční. Ale mnoha rodičům nevyhovuje. V tom případě by si měli rodiče sednout a dát dohromady maximální počet dárků a dohodnout i maximální sumu, kterou jsou ochotni za dárky utratit.

V tomto stanovování počtu nezapomeňte na širší rodinu. Pokud vámi stanovený počet dárků bude 10 a vy sami jich 10 koupíte, tak nakonec vaše děti mohou dárků mít klidně 20, když se přidají dárky od příbuzných. Proto se předem domluvte s rodinou, a poté dokupujte.

Odborníci pak také radí, abyste nesplnili každé přání z dopisu a některé dárky tak dětem nedali. Musí se totiž naučit, že nedostanou vše, o co si řeknou.

Shrnuto a podtrženo, počet je opravdu na vás, protože sami znáte své děti nejlépe. Shodneme se však, že třeba 15 dárků je opravdu už moc a děti si ani nemají šanci užít radost z jednotlivých balíčků.

 

Autor: Soňa J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *