Rady a tipy

Mikulášská nadílka

Trendy posledních let mění klasickou mikulášskou nadílku. V některých rodinách se objevují menší dárky, v jiných zůstává u mlsání, avšak ve zdravější podobě. Pojďte se nechat inspirovat a zkuste odměny pro své děti inovovat.

 

Co do punčochy?

Tradičním obsahem košíčku, který nosí anděl, bylo ovoce a perník. Pro zlobivé děti to bývalo uhlí či brambory. Složení se měnilo v odvislosti od politicko-společenské situace. Zatímco v 19. století se jednalo o upečený perník a jablka, přišla o 70 let později éra baleného kupovaného perníku. V dobách komunistické diktatury bylo ovoce jednou velkou loterií: budou pomeranče, či nebudou pomeranče? Vrcholem nadílky pak byl kokosový ořech či dokonce ananas.

V současnosti si můžeme navymýšlet co hrdlo ráčí. Možná je ideální čas zkusit nějaké netradiční exotické ovoce. Zásobit se můžeme také ořechy, které jsou sice tučné, avšak zdravé. Tradiční sladkosti se snaží různé firmy nahradit svými limitovanými edicemi, ať již se jedná o různá ochucená oříšková másla, müsli, sušené ovoce či čokolády.

Z hodnotnějších dárků mohou děti potěšit různé drobné hračky, na druhou stranu proč nedat přednost třeba knížce s vánoční tematikou? Pro menší děti se pak nabízí různé samolepkové sešity či omalovánky. Pro dívky může být krásným dárkem vánoční sponka či vánoční náušničky, na fler.cz je v nabídce celá řada nejrůznějších variant.

 

Adventní kalendáře

V kurzu již nejsou nejlevnější čokoládové adventní kalendáře, ale rodiče se snaží svým dětem dopřát buď něco kvalitnějšího, a nebo se odklání od mlsání úplně. Možná jste zaregistrovali projekt Nesladkář. Není ale jediný, dokonce není až tak těžké si vytvořit vlastní verzi adventního kalendáře. A nebo pojmout advent úplně jinak – co takhle adventní kniha, která nabízí na každý večer jeden příběh? Vánoce pro kočku jsou takovou knihou, která potěší větší i menší čtenáře. Další tipy na vánoční čtení naleznete třeba tady. A pokud vám je to stále málo, můžete pořídit dokonce celý knižní adventní kalendář či knižní kalendář s Peppou.

 

Mikuláš, anděl a čert

Ať už nadílku přinese Mikuláš do punčochy zavěšené na okně, nebo vaše děti navštíví osobně, neměli bychom zapomínat na jeden důležitý detail, totiž poslání celé návštěvy svatého Mikuláše. Cílem není vystrašit, ale odměnit hodné děti. Proto chodí Mikuláš a ti ostatní. Nechodí čert! Není třeba frustrovat děti, vzbuzovat v nich děs. Vždyť někteří rodiče se vyžívají v tom, že se jejich ratolest počůrá strachy. To opravdu není účelem. Stejně jako není cílem nadělit v mikulášském balíčku pouze uhlí a nic hezkého. Jistě, dárky by měly odrážet skutečnost, tedy vyhlášenému zlobivci není třeba nadělit nejnovější iPhone. Ale přesto bychom měli dbát spíše na pozitivní motivaci než na nahánění hrůzy.

Zkusme s touto myšlenkou koncipovat celý mikulášský balíček. Třeba děti potěší víc než nějaká generická představa toho, co je ideální od Mikuláše dostat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *