
Nadprůměrně inteligentní děti, které se ale chovají trochu „divně“. Dělá jim problém komunikace s vrstevníky a celkově mezi ně prostě nezapadají. Seznamte se – Aspergerův syndrom.
Jedná se o jednu z poruch autistického spektra. Mnoho lidí má autismus spojený s mentálním opožděním, ale u tohoto typu je to právě naopak. Děti mají nadprůměrnou inteligenci. Ta emoční a sociální jim ale bohužel chybí.
Základní projevy
Aspergerův syndrom lze popsat jako postižení mozku, které má následně vliv na reakce nemocné osoby na své okolí. Projevuje se zejména problémy v komunikaci a celkové interakci s lidmi.
První příznaky onemocnění lze zaznamenat již kolem 3 let věku, kdy děti sice nemají problém s verbální komunikací, ale v té neverbální jsou naprosto ztracené. Nedokáží si spojit mluvení s neverbální složkou, a tedy nepochopí vtip či ironii.
Dále si rodiče mohou všimnout, že se jejich děti chovají trochu podivně, jsou výbušnější a lpí na rituálech.
Těžká výzva pro rodinu
Pochopit děti s Aspergerovým syndromem je pro rodinu velmi těžkou výzvou. Věci jsou pro ně velmi často buď černé nebo bílé, nic mezi tím pro ně neexistuje. Mívají tak sklony k perfekcionismu, a pokud není po jejich, reagují výbušně.
Díky tomu jsou pro své okolí za podivíny a jsou tak kvůli tomu obětmi šikany a výsměchu. V komunikaci s jinými lidmi pak také často dochází k nedorozumění, protože nedokáží chápat komunikaci komplexně.
Také se jim dost často stává, že někoho urazí, protože mají posunuté hranice mezilidské komunikace. Co je jim řečeno, berou jako absolutní pravdu.
Léčba jen mírní projevy
Léčba bohužel neexistuje a mírní se pouze projevy nemoci, které lze ovlivnit. Patří mezi ně například úzkosti, deprese či poruchy spánku.
Už jen kvůli zahájení léčby těchto projevů je velmi důležitá včasná diagnostika onemocnění.
Nejen že po diagnostice můžete zahájit léčbu, ale zároveň můžete sami lépe s dítětem pracovat.
V tomto směru je velmi úspěšná kognitivně-behaviorální metoda, díky které se dítě učí zvládat své emoce.
Autor: Soňa J.