Domácnost

Rekonstrukce dětského pokoje. Od podlahy

Očekávaný příchod potomka je zpravidla spojen s přípravou jeho budoucího pokojíčku. Pokud nejste šťastnými majiteli novostavby, bude vás jistě zajímat, jak si v bytě či domě poradit s rekonstrukcí, odkud začít a kde se porozhlédnout po vhodných, zdravých a krásných materiálech.

Dnes se budeme věnovat podlaze, protože od té by se mělo začít. Její rekonstrukce zabere nejvíce času a také je to dlouhodobá investice. Když ji zvládnete dobře, dalších 30 let, a možná déle, na ni nebudete muset ani pomyslet.

Jaká má být podlaha v dětském pokoji? 

  • Zdravotně nezávadná a hypoalergenní,
  • příjemná a teplá na dotyk,
  • tichá, nevrzající,
  • neklouzavá,
  • odolná a trvanlivá,
  • snadno udržovatelná.

První obvyklý nápad, totiž že stačí starou krytinu překrýt novým barevným kobercem, ten raději opusťte. Batolata si hrají převážně na zemi a koberec, který může pouštět vlas, v němž se drží roztoči, vsákne se do něj vše, co se nedopatřením vylije, ten je vhodný ze všech krytin snad úplně nejméně. Potřebujete podlahu, kterou snadno udržíte čistou i na bakteriální úrovni, pokud možno jednoduchým setřením vlhkým mopem.

Zdroj: fotobanka

Novinky v podlahových materiálech

Na trhu se v posledních letech objevily rigidní podlahy, které mají tu významnou výhodu, že se dají za určitých podmínek položit i přes starou krytinu, aniž byste ji museli odstraňovat. To usnadňuje a urychluje přestavby, ale vždy je samozřejmě lepší podklad vyčistit a zcela profesionálně jej vyrovnat pro pokládku desek plovoucím způsobem nebo lepením.

Základem těchto rigidních podlah je minerální jádro, na němž je nanesena pohledová vrstva (dřevěná dýha, nebo vinyl) a ta je dále chráněna velmi tvrdým a odolným lakem. Podlahy jsou tedy jednak pevné a tuhé, to znamená, že se nerozvrzají, a dále mají příjemný povrch, odolný proti poškrábání. 

Hybridní dřevěné a rigidní vinylové podlahy jsou příjemné a teplé na dotyk, jsou bezpečné, protože mají neklouzavý povrch – děti v ponožkách na nich nebudou klouzat jako na ledě. Jsou také voděodolné, takže vylitá šťáva pro ně nepředstavuje nebezpečí poškození.

Nádherné přírodní designy je předurčují pro použití kdekoli v bytě, vezmete-li rekonstrukci takříkajíc z gruntu, můžete mít jednotnou krytinu v celém bytě, vč. koupelny a kuchyně. 

Tyto podlahy ani po letech nevyžadují renovaci.

Staré dobré dřevo

Do dětských pokojů je také z pochopitelných důvodů vhodná čistě přírodní dřevěná podlaha. Moderní třívrstvé dřevěné podlahy mohou být lakované nebo olejované, ale vždy na nich máme kontakt se 100% přírodním materiálem, ekologickým, zdravým a čistým. 

Je potřeba je chránit proti poškrábání filcovými podložkami pod nohama nábytku, ev. podložkou pod kolečkovou židlí. Dají se renovovat, takže pokud se po letech nějaká poškození objeví, můžeme podlahu zbrousit a znovu nalakovat či naolejovat. 

Vzorky podlah až domů

Pokud se nemůžete rozhodnout, nechte si zaslat vzorky podlah domů. Podíváte se na ně v klidu a v prostředí, kde je pak budete mít položené. Má to tu výhodu, že se můžete poradit i s přáteli. Nadarmo se neříká – víc hlav, víc ví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *