Dítě

Čím nezatížit prvňáčka

První září. Velký den! Nejedno fotoalbum ukrývá fotky malého prvňáčka s obří taškou prvního dne jeho nové životní etapy. A nejeden letošní prvňáček do svého alba takovou fotku také přidá. Jak neztížit a nezatížit nástup do školy novému školákovi?

Aktovka je základ!

Možná jste okem stihli porovnávat tašky vašeho malého školáka a tašky spolužáků. Po trendu obřích batohů se pomalu situace lepší a na scénu přicházejí školní batohy, které preferují kvalitu a podporují zdravé držení těla před designem a obřím objemem.

Ruku na srdce, k čemu dítě potřebuje tak obří tašku? Na desky na sešity! Ale zkusili jste si někdy takové desky na sešity zvážit? Úplně zbytečná zátěž navíc. Stejně tak je ale zbytečné nosit všechny sešity každý den. Děti mají rozvrh a to nejlepší, co pro ně v rámci školní přípravy může rodič udělat, je nachystat se s dětmi na nový školní den – úkoly, pomůcky, sešity. A svačina, samozřejmě!

Jistě, některé školy jedou v blocích, takže za den děti potřebují mnohem více pomůcek. Ale skutečně je nutné nosit všechny? Není možné některé knihy nechat ve škole?

Další typickou zátěží je penál. I tady se mnohé změnilo a třípatrovým obrům odzvonilo. Jistě, každý che mít krásně seřazené pastelky a mít jich samozřejmě co nejvíce! Ale všeho s rozumem.

Naopak zcela přijatelnou zátěží je krabička na svačinu, která zajistí kvalitní uchování pokrmu i v náročném prostředí školní tašky. A samozřejmě láhev s nápojem, ta zase usnadní dodržování pitného režimu bez nutnosti zakoupit si ve škole pití, které by nemuselo být vyhovující.

Mluviti stříbro, mlčeti zlato

Zatížit se děti ale nechají mnohem snadněji mentálně než fyzicky. Okřídlené věty typu: teď ti to začne, to se máš na co těšit… Děti na otázku, jak se těší do školy, mnohdy bezelstně odpovídají, že se těší. A myslí to tak, jistě, nevědí, co je čeká, netuší, že by se jim mohlo ve škole něco nelíbit. Naopak jejich okolí jim podsouvá myšlenku na to, že škola je vlastně utrpení. Že odteď už čeká děti jen učení a žádná zábava. A hlavně ty hrozné učitelky!

To jsou všechno myšlenky, které okolí dětem podsouvá ve věku, ve kterém jsou děti silně vnímavé a velmi citlivé. A opakovaná lež se stává pravdou. Tedy i kdyby se dítě sebevíce těšilo, ale od svého okolí přijímalo pouze negaci, časem ji přijme za svou. Postoj ke škole se začne formovat a upravovat.

S chutí do toho!

S radostí jde všechno lépe, že? Proč tedy zhoršovat situaci, která je už tak dost hrozná? Ruku na srdce, začne „to“ nejen dětem, ale i rodičům… Svačiny, úkoly, písemky, známky. Nástup do školy je velká změna v životě celé rodiny. Proto je řešením hledat cesty, jak si začátek této nové etapy co nejvíce zpříjemnit, tím tedy také usnadnit a zjednodušit. Společný nákup bačkor nebo školní tašky? Výběr krabičky na svačinu? Jistě! A také pozitivní motivace! Vždyť ve škole čeká také hodně zábavy: spolužáci, výlety, zajímavé aktivity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *