DítěInspirujeme

Co dát dítěti za vysvědčení?

A je to zase tady – konec školního roku. Stejně jako každý rok i letos psychologové bijí na poplach. Vysvědčení by nemělo být zdrojem strachu a trestů. Pokud doma nemáte zrovna premianta, zapracujte do 30. června na asertivitě. My se ale dnes zaměříme naopak na odměnu za vysvědčení. Co pořídíte vašemu dítku za snahu?

 

Odměnu si zaslouží každé dítě

Jasně, že vás ty trojky či čtyřky na vysvědčení štvou, ale i tak byste snahu dítěte měli ocenit. Takže malý dáreček kupte i přesto, že tam nejsou samé jedničky. Určitě se totiž najdou i předměty, které vašemu dítěti jdou a ze kterých přineslo dobré známky.

Základem je pochvala od vás. Pokud doma nemáte puberťáka, tak právě na vašem ocenění dítěti záleží nejvíce. Proto by největším dárkem mělo být právě vaše uznání. Jak bylo zmíněno výše, najděte i na špatném vysvědčení něco pozitivního.

No a pak už je jen na vás, jak moc chcete dítě za vysvědčení ocenit. Můžete dítě vzít na oběd, do cukrárny, na výlet, do aquaparku… Myslete ale na to, že konkrétně toto napadne většinu rodičů. Udělejte si tedy někde rezervaci nebo kupte lístky dopředu.

Vhodné dárky za vysvědčení

Nejde říct zcela všeobecně, co je nejlepším dárkem za vysvědčení. Mělo by to být něco, co si vaše dítě opravdu přeje a co mu udělá radost.

Dětský psycholog Tomáš Morávek nedoporučuje dávat dětem peníze ani výrazně drahé dárky.

Pro první stupeň jsou vhodnými dárky hračky ve formě Lega či panenek. Velmi vhodná se také jeví kniha, která by tematicky měla dítě zaujmout. Velmi oblíbené je sportovní vybavení jako jsou brusle či koloběžka. Z dražších dárků pak můžeme zmínit smartphony či tablety.

Pro žáka druhého stupně jsou asi nejlepším dárkem právě ty elektronické – mobil, sluchátka… Podobně pak vybíráme dárky pro středoškoláky.

A úplně nejlepší je zeptat se přímo dítěte, co by si přálo a dle očekávaného vysvědčení pak případně společně s dítětem na výběru dárku zapracovat.

Jediným dárkem, nad kterým byste se opravdu měli zamyslet a nepodlehnout dětskému přání, jsou domácí mazlíčci. Zde berte v úvahu, že je to sice velmi dobrý dárek za snahu ve škole, ale zároveň závazek na několik let. Právě konec školního roku je jedním z období, ve kterém končí zvířata v útulcích nebo zpět ve zverimexu.

Autor: Soňa J.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *