Finance

Jak si srovnat půjčky?

Potřebujete si půjčit nějaké ty peníze, ale nevíte, jak vybrat půjčku, za kterou nepřeplatíte víc, než je nutné? Bojíte se, abyste nenaletěli nějakému lichváři? Poradíme vám, jak si porovnat půjčky mezi sebou a jak vybrat tu pravou.

Půjčit si není ostuda

Půjčkou rozumíme jeden ze základních finančních produktů, u kterého vám jako klientovi půjčí banka nebo jiná instituce peníze. Půjčky poskytují jak bankovní, tak nebankovní instituce, podmínky jejich poskytnutí se liší případ od případu.

Mnozí z nás se ale za to, že si musí půjčit, stydí. Není za co, půjčka je dnes už poměrně běžnou věcí. Pokud ji zvládnete splácet a berete si ji na něco, co ke svému životu opravdu potřebujete, není důvod se za ni stydět.

Dejte přednost bankovním institucím

Jak jsme zmínili už výše, půjčku vám mohou poskytnout jak bankovní, tak nebankovní instituce. Kterým dám přednost? Jednoznačně těm bankovním. Podléhají totiž dozoru České národní banky, ty nebankovní pak jen obecné legislativě.

Víte, že u bankovních půjček se setkáte s nižším úrokem než u těch nebankovních? Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že si vás banka důkladně prověří, aby měla jistotu, že svůj závazek budete schopni plnit.

Pro někoho je to strašák, na druhou stranu je fér si přiznat, že je to i pro vaši ochranu. Existuje totiž menší riziko, že přeceníte své platební schopnosti a dostanete se do ještě větších dluhových problémů.

Zdroj: fotobanka

Na co se zaměřit při výběru úvěru?

Než se vůbec do výběru úvěru pustíte, měli byste si spočítat, kolik si potřebujete půjčit a kolik z měsíčního rozpočtu můžete postrádat jako splátku úvěru. Snažte se půjčit jen tolik, kolik opravdu potřebujete a jen s malou rezervou. Nebude vás to svádět ke koupi něčeho, co nepotřebujete jen proto, že vám na to zbyly peníze.

Když v tom máte jasno, můžete se pustit do výběru. Kvůli nabídkám už nemusíte obcházet jednotlivé banky, stačí využít online srovnávač půjček. Na jednom místě uvidíte všechny nabídky, dost možná i nějakou neveřejnou, ke které byste se jinak nedostali. A na co se při srovnání zaměřit?

  • Výše splátky, která je rozdělena na úmor (splátku samotné dlužné částky neboli jistiny) a úrok (odměnu věřiteli za poskytnutí půjčky).
  • Dobu splácení
  • RPSN neboli roční procentní sazbu úroků.

Že vám ve výčtu něco chybí? Ptáte se, proč tam nezmiňujeme úrok? Ten je sice také důležitý, stejně jako poplatky spojené s poskytnutím úvěru, ale o výhodnosti půjčky vám toho moc neřekne. Mnohem víc se dozvíte právě z RPSN. Co se pod ní ukrývá?

RPSN vám ukáže celkové náklady na úvěr a umožní vám tak porovnat jednotlivé nabídky. Zahrnuje totiž třeba poplatek za správu úvěru, poplatek za vedení účtu, poplatek za poskytnutí úvěru, pojištění schopnosti splácet nebo poplatek za převod peněžních prostředků. Čím je RPSN nižší, tím je úvěr výhodnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *