Zdraví

Hubnoucí sezona je tu, s čím do toho jdete vy?

Zima je v plném proudu, to ale neznamená, že nemůžeme myslet na léto. Taky se už vidíte v létě na pláži? Plavková sezóna se blíží bleskovou rychlostí, ani se nenadějeme a bude čas svléknout se do plavek. Taky sníte o vyrýsované postavičce, za kterou se všichni otočí?

Proč vlastně chcete zhubnout?

Hubnutí je běh na dlouhou trať, ještě nikdo nezhubnul přes noc. Chce to spoustu trpělivosti a taky si musíte ujasnit, proč vlastně chcete zhubnout. Stanovte si jasný cíl, rozdělte ho na dílčí cíle, za jejichž splnění se odměníte a popřemýšlejte, jak chcete konečného cíle dosáhnout. Co třeba ketodieta?

Ketodietu si oblíbily i známé osobnosti

Ketodietu možná znáte i jako ketonovou, ketogenní, bíllkovinou nebo proteinovou dietu, je hitem poslední doby a oblíbily si ji i známé osobnosti. Přitom nejde o žádnou novinku, svoje kořeny má už na začátku 20. století. V té době ale nešlo o způsob, jak zhubnout, využívala se tehdy při léčbě epilepsie.

Dnes je ketodieta režim založený na tom, že tělo dostanete do stavu ketózy, konzumujete jen minimum sacharidů, zvýšený je oproti tomu příjem proteinů neboli bílkovin, a vy hubnete.

Zdroj: fotobanka

Co je ta ketóza?

Zmínili jsme, že ketodieta je založená na tom, že se dostanete do stavu ketózy. O co jde? Ketóza je přirozený stav organismu, kdy dojde ke zvýšení hladiny ketolátek v krvi a organismus jako hlavní zdroj energie využívá místo glukózy tuky.

Tím, že snížíte příjem sacharidů na minimum, dojde ke snížení hladiny cukru v krvi i k nižší hladině produkovaného inzulinu, tělo nemůže využívat jako zdroj energie glukózu, a tak se z tukových zásob v těle začnou uvolňovat mastné kyseliny. Jakmile se mastné kyseliny dostanou do jater, přemění se na ketolátky, tedy nestravitelné zbytky tuků ze stravy nebo těch uložených v těle. Tělo je využívá jako zdroj energie a vy začnete hubnout.

Víte, že abyste se dostali do stavu ketózy, musíte snížit příjem sacharidů pod 50 gramů denně? Když to zvládnete, zhruba po 48 hodinách nastoupí ketóza. Ta má kromě toho, že budete hubnout, i další výhody. Sníží například hladinu cukru a množství cholesterolu v krvi, zmírní problémy s otoky, zlepší stav vaší pleti apod.

Co je při ketodietě povolené a co zakázané?

Když se rozhodnete zkusit ketodietu, musíte počítat s velkou změnou stravovacích návyků. Někdo si zvykne během pár dní, jinému to chvíli trvá. Některé potraviny musíte z jídelníčku vyřadit, jiné naopak zařadit. Co je při ketodietě povolené a co naopak zakázané?

 • Maso, vejce a ryby jako skvělý zdroj živočišných bílkovin
 • Kokosový, avokádový nebo extra panenský olivový olej
 • Nízkosacharidová zelenina (např. cuketa, zelí, salát, brokolice, květák, chřest, fazole)
 • Nízkosacharidové ovoce (avokádo, jahody, maliny apod.)
 • Ořechy a semena
 • Bezsacharidové těstoviny
 • Mléčné výrobky
 • Proteinové koktejly a tyčinky
 • Sladkosti
 • Slazené minerálky a džusy
 • Přílohy jako brambory a klasické těstoviny
 • Alkohol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *