Domácnost

Jak moc je vhodné topit v dětském pokoji?

Blíží se den, kdy na svět přivedete malý uzlíček štěstí a nastal čas mu připravit dětský pokoj? Nebo už vám rarášek nějakou dobu dělá radost a než se nadějete, bude spát ve svém pokoji? V každém případě si určitě kladete otázku, jak moc v něm bude potřeba topit.

Dětský pokoj se stane královstvím vašeho dítěte

Každý z nás by měl mít místo, kam se může uchýlit, když mu není do zpěvu, kde se může smát i plakat, dělat, co ho baví. Přesně takovým místem je pro děti jejich pokoj, který se stane jejich královstvím.

Při jeho zařizování se rodiče většinou vyřádí, zapomenout ale nesmí ani na to, co by si přál budoucí obyvatel pokoje. I z pokoje pro děti by na všechny mělo dýchat ono pověstné teplo domova.

Dětský pokoj rozdělte na několik zón

Při zařizování dětského pokoje je dobré myslet dopředu. Čas letí rychle jako blesk, takže je dobré pokoj zařídit tak, abyste za pár měsíců nemuseli pokoj předělávat a kupovat do něj nové vybavení. Nároky jeho obyvatel se totiž s věkem docela významně mění.

Víte, že dětský pokoj se dělí na několik zón? S trochou nadsázky bychom totiž mohli říct, že jde o 3 místnosti v jedné. Hernu, pracovnu a ložnici, ve všech je důležité myslet na bezpečnost.

Jeho základem by měla být kvalitní dětská postel v relaxační zóně, pracovní stůl s pohodlnou židlí v prostoru pro práci, studium a tvoření a dostatek úložného prostoru kolem hrací zóny.

V ní nesmí chybět hračky, jde o prostor, kde děti klidně mohou udělat nepořádek a nikdo by jim za to neměl vyčinit. Samozřejmě si to tam po sobě ale musí také občas uklidit. O tom žádná.

Zdroj: fotobanka

A co ta teplota v místnosti?

Za ideální pokojovou teplotu se dnes považuje teplota kolem 20 °C, liší se ale místnost od místnosti. Jinou teplotu nastavíte v ložnici, jinou v obývacím pokoji. Rozdíly určuje také stáří dítěte. Pro novorozence je ideálem 21 – 24 °C, postupem času ji ale snižujeme. Kolem 6.měsíce věku by měla klesnout zhruba na 20 °C.

  • Do ložnice je doporučená teplota 16-18 °C.
  • V dětském pokoji se doporučuje teplota 20 °C.
  • V obývacím pokoji, kam můžete nainstalovat třeba krbová kamna, by teplota měla dosahovat 20 – 22 °C.
  • V kuchyni vám stačí 18 °C.
  • V koupelně topte na teplotu kolem 24 °C.
  • V předsíni a na chodbě si vystačíte s 15 – 19 °C.

Víte, že každý stupeň navíc dokáže zvýšit vaše výdaje na vytápění až o 6 %? Problémem mohou být i úniky tepla.

Děti v pokoji tráví dlouhé hodiny, kreslí si, tvoří, hrají si, často i na zemi. Kdo nechce, aby byly každou chvíli nemocné, měl by se na ně zaměřit. Teplo může unikat jak přes málo těsnící okna, což lze vyřešit pomocí těsnících pásek, tak přes sklo (pomoci může bezpečnostní fólie do oken) nebo vnější obvodové zdi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *